Центральна бібліотека ім.Т.Г.Шевченка

Центральна бібліотека ім.Т.Г.Шевченка

воскресенье, 18 марта 2018 г.

Круглий стіл «Єдина духом Україна»

23 січня в центральній бібліотеці ім.Т.Шевченка відбувся круглий стіл «Єдина духом Україна», приурочений Дню Соборності України.

22 січня вже традиційно Україна святкує День Соборності України – возз'єднання ЗУНР та УНР, яке відбулось 99 років тому. Повертаючись до історії, пригадаємо, що 22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в Єдину Україну. «…Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка / Галичина, Буковина і Угорська Україна / і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина Незалежна Українська Народна Республіка» – уривок з Акту. Роком раніше, у 1918-му, в той самий день було прийнято IV Універсал Української Центральної Ради, що проголошував незалежність УНР. Тобто  пройшло рівно 100 років з прийняття того доленосного документу, адже без незалежності УНР не було б і Акту Злуки.
Перше святкування Дня Соборності відбулось через 20 років після підписання Акту Злуки у Карпатській Україні 22 січня 1939 року. Ініціаторами такого святкування було керівництво Карпатської Січі та особисто генерал Курманович.

Цікавим і моторошним був інцидент в ніч на 21 січня, напередодні Дня Злуки, у 1978 році. В той період, при радянській владі, про День Соборності не можна було навіть згадувати. Тож тоді, вночі, калушанин Олекса Гірник спалив себе живцем біля могили Шевченка в знак нагадування про те, що Україна має бути незалежною та проти радянської окупації. Перед смертю він розкидав тисячі листів на кручах Дніпра, де значилось про мету його самопідпалу. Будучи Президентом України, Віктор Ющенко 18 січня 2007 року посмертно присвоїв Олексі Гірнику звання Героя України.

21 січня 1990 року – напередодні масового святкування Дня Соборності України українці об'єднались у "живий ланцюг", який поєднував Київ, Житомир, Івано-Франківськ, Львів. Ідеологами такої акції були брати Горині, члени Народного Руху України. За різними підрахунками в акції взяли участь від 500 тисяч до 3 мільйонів українців. А от з 1999 року День Соборності вже відзначають офіційно після підписання Кучмою, чинним на той момент Президентом, указу.

Модератором заходу був викладач калуського коледжу економіки, права та інформаційних технологій Олег Ониськів. В обговоренні  взяли участь учні 10-А класу ЗОШ№10-ліцею, студенти ІІІ-БС курсу калуського коледжу культури і мистецтв, студенти ІІІ та ІV курсу «Правознавство» калуського коледжу економіки, права та інформаційних технологій та відомі громадські діячі, калушани Євген Гірник, Ігор Сметанський, Олег Відливаний, Богдан Сімків, Петро Цюпа, Богдан Петрина. В рамках круглого столу відбулася дискусія між студентами-правниками  щодо форми державно-правового устрою після укладення Акту Злуки. 


Комментариев нет:

Отправить комментарий